تجهیزات شبکه: آنچه باید بدانید

در دنیای دیجیتالی متصل امروزی، تجهیزات شبکه نقش مهمی در تسهیل ارتباطات و انتقال یکپارچه داده ایفا می کنند. از کابل های شبکه که پایه فیزیکی را تشکیل می دهند تا سوئیچ ها و روترهایی که به عنوان ستون فقرات زیرساخت شبکه عمل می کنند، به طور یکسان مهم هستند.
تجهیزات شبکه: آنچه باید بدانید

تجهیزات شبکه اصطلاحی است که به هر وسیله ای اطلاق می شود که برای اتصال، ارتباط یا تعامل با دستگاه های دیگر در یک شبکه کامپیوتری استفاده می شود. تجهیزات شبکه می توانند عملکردهای مختلفی مانند انواع کابل شبکه، انتقال داده، مسیریابی، سوئیچی ، مالتی پلکس، فایروال و دسترسی بی سیم را انجام دهند. در این مطلب از آرالپ به معرفی برخی از رایج ترین انواع تجهیزات شبکه و توضیح نقش و ویژگی های آنها می پردازیم.

کابل شبکه

کابل شبکه

کابل های شبکه کابل هایی هستند که برای اتصال دستگاه های مختلف در یک شبکه کامپیوتری مانند کامپیوتر، چاپگر، اسکنر، روتر، سوئیچ و مودم استفاده می شوند. کابل های شبکه بسته به نوع و کیفیت خود می توانند داده ها را با سرعت ها و فواصل مختلف انتقال دهند. انواع مختلفی از کابل های شبکه وجود دارد که عبارتند از:

 1. کابل کواکسیال: کابلی که دارای یک سیم مسی مرکزی است که توسط عایق و یک محافظ فلزی دیگر احاطه شده است. کابل کواکسیال می تواند سیگنال های فرکانس بالا را در فواصل طولانی حمل کند و در برابر تداخل مقاوم است. کابل کواکسیال برای شبکه‌های اترنت اولیه استفاده می‌شد، اما اکنون بیشتر برای تلویزیون کابلی و اتصالات اینترنتی استفاده می‌شود.
 2. کابل جفت پیچ خورده: کابلی که دارای جفت سیم مسی است که برای کاهش تداخل الکترومغناطیسی به هم تابیده شده اند. کابل جفت پیچ خورده بسته به اینکه دارای یک لایه فلزی اضافی برای محافظت باشد، می تواند محافظ (STP) یا بدون محافظ (UTP) باشد. کابل جفت پیچ خورده رایج ترین نوع کابل برای شبکه های اترنت است، زیرا ارزان، انعطاف پذیر و نصب آسان است. کابل جفت پیچ خورده می تواند از سرعت ها و استانداردهای مختلفی مانند 10BASE-T، 100BASE-TX، 1000BASE-T و 10GBASE-T¹² پشتیبانی کند.
 3. کابل فیبر نوری: کابلی که دارای رشته های شیشه ای یا پلاستیکی است که به جای سیگنال های الکتریکی، پالس های نور را حمل می کند. کابل فیبر نوری می تواند داده ها را با سرعت بسیار بالا و در فواصل بسیار طولانی بدون از دست دادن کیفیت یا تحت تأثیر تداخل انتقال دهد. کابل فیبر نوری نسبت به انواع دیگر کابل ها گران تر و سخت تر است، اما پهنای باند و امنیت بالاتری را ارائه می دهد. کابل فیبر نوری بسته به قطر و تعداد رشته ها می تواند تک حالته (SMF) یا چند حالته (MMF) باشد. کابل فیبر نوری برای اتصال انواع مختلف شبکه‌ها مانند LAN، WAN و اینترنت¹³ استفاده می‌شود.

اینها برخی از انواع اصلی کابل های شبکه هستند که ممکن است در شبکه خانگی یا اداری خود با آنها مواجه شوید. هر کدام از انواع کابل ها مزایا و معایب خاص خود را دارند، بنابراین شما باید کابلی را انتخاب کنید که متناسب با نیاز و بودجه شما باشد. اگر در رابطه با کابل های شبکه یا سایر تجهیزات شبکه به کمک بیشتری نیاز دارید، در هر زمان با ما تماس بگیرید. ما خوشحالیم که در مورد هر گونه سؤال یا مشکل مرتبط با شبکه به شما کمک کنیم.

هاب ها

هاب ها

هاب وسیله ای است که یک نقطه مرکزی برای اتصال چندین دستگاه در یک شبکه فراهم می کند. یک هاب با پخش هرگونه داده ای که دریافت می کند به همه دستگاه های متصل، صرف نظر از مقصد آنها، کار می کند. هاب ها دستگاه های ساده و ارزانی هستند، اما دارای معایبی هستند. به عنوان مثال، هاب ها ترافیک شبکه و برخوردهای زیادی ایجاد می کنند که می تواند عملکرد شبکه را کاهش دهد. هاب ها همچنین هیچ ویژگی امنیتی ندارند، به این معنی که هر کسی می تواند به داده هایی که از آنها عبور می کند دسترسی داشته باشد. هاب ها عمدتاً برای شبکه های کوچک یا ساده استفاده می شوند که به سرعت یا امنیت بالا نیاز ندارند¹.

سوئیچ

سوئیچ

سوئیچ وسیله ای است که چندین دستگاه را در یک شبکه به هم متصل می کند و به آنها اجازه می دهد با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. یک سوئیچ با یادگیری آدرس دستگاه های متصل و ارسال داده ها فقط به گیرنده مورد نظر کار می کند. سوئیچ ها پیشرفته تر و کارآمدتر از هاب هستند، زیرا ازدحام شبکه را کاهش می دهند و امنیت را بهبود می بخشند. سوئیچ‌ها همچنین می‌توانند ویژگی‌های اضافی مانند VLAN، QoS، PoE و SNMP¹ ارائه دهند. سوئیچ ها به طور گسترده برای شبکه های متوسط یا بزرگ که نیاز به عملکرد و قابلیت اطمینان بالایی دارند استفاده می شوند.

روترها

روترها

روتر وسیله ای است که دو یا چند شبکه را به هم متصل می کند و بسته های داده را بین آنها مسیریابی می کند. روتر با تجزیه و تحلیل آدرس مقصد هر بسته و انتخاب بهترین مسیر برای رسیدن به آن کار می کند. روترها همچنین می توانند عملکردهای دیگری مانند NAT، DHCP، VPN، فایروال و دسترسی بی سیم را انجام دهند. روترها برای اتصال انواع مختلف شبکه ها مانند LAN، WAN و اینترنت ضروری هستند.

پل ها (Bridges)

پل ها (Bridges)

پل دستگاهی است که دو یا چند بخش از یک شبکه را به هم متصل می کند و ترافیک داده ها را بین آنها فیلتر می کند. یک پل با یادگیری آدرس دستگاه ها در هر بخش و ارسال داده ها فقط به بخش مربوطه کار می کند. پل ها شبیه سوئیچ ها هستند، اما در سطح پایین تری از پشته پروتکل شبکه کار می کنند. پل ها می توانند به کاهش برخورد شبکه و افزایش برد شبکه کمک کنند¹. پل ها بیشتر برای گسترش یا تقسیم شبکه های موجود استفاده می شوند.

دروازه ها (Gateways)

دروازه ها (Gateways)

دروازه دستگاهی است که دو یا چند شبکه را که از پروتکل‌ها یا معماری‌های متفاوتی استفاده می‌کنند به هم متصل می‌کند و امکان تبادل داده بین آنها را فراهم می‌کند. یک دروازه با تبدیل فرمت‌های داده، پروتکل‌ها، کدها یا اقدامات امنیتی برای سازگاری آنها با هر شبکه¹ کار می‌کند. دروازه‌ها همچنین می‌توانند خدمات اضافی مانند ایمیل، میزبانی وب یا VoIP² ارائه دهند. دروازه ها اغلب برای اتصال شبکه های غیر مشابه مانند شبکه های محلی و مین فریم استفاده می شوند.

مولتی پلکسرها

مولتی پلکسرها

مالتی پلکسر دستگاهی است که چندین ورودی سیگنال را در یک خروجی ترکیب می کند. یک مالتی پلکسر با انتخاب یک ورودی در یک زمان و انتقال آن روی یک کانال کار می کند. مالتی پلکسرها می توانند با کاهش تعداد سیم ها یا فرکانس های مورد نیاز به افزایش کارایی و ظرفیت کانال های ارتباطی کمک کنند. مالتی پلکسرها معمولاً برای انتقال صدا یا داده از طریق خطوط تلفن یا فیبرهای نوری استفاده می شوند.

فرستنده و گیرنده

فرستنده و گیرنده

فرستنده و گیرنده وسیله ای است که هم می تواند سیگنال ها را از طریق یک رسانه ارتباطی ارسال و هم دریافت کند. یک فرستنده و گیرنده با تبدیل سیگنال های الکتریکی به امواج الکترومغناطیسی (مانند رادیو یا نور) و یا بالعکس کار می کند. فرستنده‌ها می‌توانند انواع مختلفی از حالت‌های ارتباطی مانند سیمی یا بی‌سیم، آنالوگ یا دیجیتال، سیمپلکس یا دوبلکس را پشتیبانی کنند. فرستنده و گیرنده به طور گسترده ای برای اتصال گره ها در یک شبکه و امکان انتقال داده ها استفاده می شود.

فایروال ها

فایروال ها

فایروال دستگاهی است که ترافیک ورودی و خروجی شبکه را بر اساس قوانین از پیش تعریف شده نظارت و کنترل می کند. فایروال با بازرسی هر بسته و اجازه یا مسدود کردن آن بر اساس منبع، مقصد، شماره پورت، نوع پروتکل یا محتوای آن کار می‌کند. فایروال ها می توانند به محافظت از شبکه در برابر دسترسی غیرمجاز، حملات بدافزار یا نشت داده کمک کنند³. فایروال ها را می توان به عنوان دستگاه های سخت افزاری یا برنامه های نرم افزاری پیاده سازی کرد.

تجهیزات شبکه

جمع بندی

تجهیزات شبکه بخش مهمی از هر شبکه کامپیوتری است، زیرا امکان ارتباط داده ها و تعامل بین دستگاه های مختلف را فراهم می کند. تجهیزات شبکه می توانند از نظر عملکرد، پیچیدگی، هزینه و عملکرد متفاوت باشند. بنابراین، انتخاب نوع مناسب تجهیزات شبکه برای شبکه شما بستگی به نیازها و اهداف خاص شما دارد.

اگر می خواهید درباره تجهیزات شبکه اطلاعات بیشتری کسب کنید یا برای نصب یا نگهداری شبکه خود به کمک نیاز دارید، همین امروز با ما تماس بگیرید. ما در راه حل های شبکه متخصص هستیم و می توانیم مشاوره و پشتیبانی حرفه ای را به شما ارائه دهیم.

بازخوردها
  ارسال نظر
  (بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد